دامنه چیست؟

همان آدرسی است که شما با واردکردن آن در مرورگر وارد یک سایت میشوید. در دنیای اینترنت وقتی تصمیم به راه اندازی سایت می کنید، قبل از هرچیزی باید یک آدرس آسان، قابل حفظ و منحصر به فرد داشته باشید تا وقتی کاربری آن را در مرورگر خود تایپ می کند، سایت شما را مشاهده کند. البته باید این را در نظر داشته باشید که انتخاب نام دامنه کاملا تخصصی و نیازمند اطلاعات است. دامین جز اسم هایی است که در ایران بجای واژه (Domain) از آن استفاده میشود. اما در دنیای وب قضیه کاملا متفاوت است و شرکت پردیسان کلود آن را برای حفظ و نگهداری وب سایت شما استفاده می کند. در واقع نام دامنه آی پی است که با پروتکل DNS که کار آن تبدیل IP به اسم است به آدرس تبدیل میشود.

web domain

انواع دامنه

 • Id.ir : این دامنه پرسنلی است که فقط برای افرادی که تابعیت ایرانی دارند می باشد و برای ثبت آن ارائه کد پستی 10 رقمی و کارت ملی الزامی است.
 • Co.ir : برای شرکت هایی که دارای مدرک احراز هویت و ثبت رسمی هستند که در قالب سهامی خاص، عام، مسئولیت محدود و تضامینی می باشند.
 • Sch.ir : پسوند اختصاصی برای مدارسی که دارای مجوز رسمی از آموزش و پرورش هستند.
 • Net.ir : این پسوند فقط برای شرکت های ارائه دهنده اینترنت رسمی در ایران است.
 • Org.ir : برای شرکت و موسسات خصوصی دارای مدرک احراز هویت می باشد.
 • Gov.ir : این پسوند فقط برای مراکز و سازمان های دولتی می باشد.
 • Ac.ir : برای موسسات آموزش عالی مثل دانشگاه ها با مجوز رسمی است.

نام دامنه موردنظر خود را جستجو کنید

iq-org

$8.99

iq-net

$10.99

iq-in

$14.99

iq-com

$15.99

iq-co

$11.00

دیگر نکات

fancybox
نحوه خرید دامین پردیسان کلود
برای خرید دامنه کافی است به صفحه خرید دامنه مراجعه کرده و اسم موردنظر خود را جستجو کنید. اگر موجود بود و قبلا کسی آن را خریداری نکرده بود که دامنه را خریداری کنید، اما قبل انتخاب نام دامنه بهتر است چند نکته را در نظر داشته باشید.
fancybox
برای سایت به هاست هم نیاز دارید
به این موضوع دقت داشته باشید که داشتن دامنه و خرید آن به تنهایی برای شما کافی نیست. به این دلیل که دامنه فقط آدرس اینترنتی شما را مشخص کرده و برای آنکه سایتی داشته باشید، به یک فضا (هاست) نیاز دارید که اطلاعات شما در آن ذخیره شود.
fancybox
دامنه ها بصورت سالیانه خریداری می شوند
خرید دامنه بصورت سالیانه انجام می شود. یعنی شما برای یک سال تا چند سال میتوانید از آن استفاده کنید و بعد از گذشت آن دوره اگر مجدد آن را تمدید نکنید دیگران میتوانند آن را خریده و از آن استفاده کنند.

نکات مهم در انتخاب نام دامنه

 1. نامی که انتخاب می کنید مانند یک برند معروف نباشد زیرا در هنگام سئو و بهینه سازی به مشکل میخورید. همچنین ممکن است به دلایل برندینگ دامین شما توقیف شود.
 2. تا جای ممکن سعی کنید نام شرکت یا سازمان شما درآن گنجانده شود.
 3. حفظ کردن آن آسان باشد تا کاربران را به دردسر نیندازد.
 4. نام دامین را تا جای ممکن خلاصه کنید و کوتاه باشد.
 5. همچنین تا جای ممکن از نقطه و دش استفاده نکنید.

صدها دامنه با قیمت های عالی